Od końca 2023 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowań na rozwój kompetencji i kwalifikacji pracowników w ramach aż 2 programów unijnych: EFS+ oraz FERS. Mowa tutaj o szkoleniach i usługach doradczych opublikowanych w Bazie Usług Rozwojowych, w artykule skupimy się na dofinansowaniach z Europejskiego Funduszu Społecznego + czyli dofinansowań w ramach lokalnych programów Podmiotowego Systemu Finansowania.
W jaki sposób, na co dokładnie i jak można uzyskać takie dofinansowanie?
Co?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się temu, co można zrealizować w ramach tych projektów. Wg regulaminu BUR są to usługi szkoleniowe i doradcze, a dokładniej: szkolenia, egzaminy, kursy zawodowe, coaching, mentoring, doradztwo biznesowe. Różnorodność możliwych działań jest ogromna, dodatkowo te usługi mogą odbywać się w różnych formach – standardowo stacjonarnej czyli np. w sali szkoleniowej, zdalnie np. poprzez platformę typu ZOOM ale też w formie całkowicie asynchronicznej, czyli e-learningu. Powoduje to, że praktycznie nie ma ograniczeń dla osoby chcącej się rozwijać – naukę można dostosować do godzin pracy czy innych zajęć. Jeśli chodzi o zakres tematyczny usług, to jedynym ograniczeniem jest ścisły związek z prowadzoną działalnością. Mogą to być więc szkolenia twarde związane z opieką nad pacjentami, ale także umiejętności zarządcze czy np. usługi doradcze prowadzące do sporządzenia strategii rozwoju czy planu marketingowego.
Kto?
Programy przeznaczone są dla pracodawców i ich pracowników, ale szczegółowe zasady mogą różnić się w poszczególnych województwach. Wynika to z różnych potrzeb lokalnych samorządów i pracodawców. Przykładowo w niektórych projektach jest możliwość przeszkolenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, w innych nie. Ze szczegółami warto zapoznać się bezpośrednio w instytucji, która jest odpowiedzialna za udzielanie dofinansowań, czyli operatora środków.
Gdzie?
W każdym województwie funkcjonuje 1 lub więcej operatorów. Ich wykaz oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/component/site/site/dofinansowania-bur/#programy-regionalne. Obowiązuje tutaj regionalizacja, tj. dofinansowania udzielane są zgodnie z miejscem siedziby pracodawcy oraz miejscem wykonywania pracy przez pracowników. W niektórych województwach działa tylko 1 operator (np. woj. świętokrzyskie), w niektórych jest ich wielu i obsługują tylko pracodawców z konkretnych powiatów (np. woj. wielkopolskie). Najlepiej sprawdzić pod którego operatora podlegasz klikając w powyższy link.
Jak?
Obecnie instytucje odpowiedzialne za udzielanie dofinansowań starają się sprowadzić formalności związane z udzielaniem dofinansowania do minimum, niemniej jednak nieco pracy trzeba wykonać. Zdecydowanie przeważa forma elektroniczna przygotowania dokumentacji, na którą składają się najczęściej: dane firmy, dane pracowników, dane szkolenia, przychody i stan zatrudnienia za ostatnie 3 lata obrachunkowe, w niektórych przypadkach także sprawozdania za ten okres lub deklaracje ZUS z ostatniego miesiąca, które potwierdzają zatrudnienie pracowników delegowanych do udziału w szkoleniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie należy wziąć udział w szkoleniu, a następnie je rozliczyć. Są różne modele wypłaty dofinansowania – w niektórych województwach najpierw należy pokryć koszt faktury, a po przedstawieniu dokumentów otrzymuje się refundację. W innych z kolei po podpisaniu umowy o dofinansowanie należy wpłacić operatorowi wkład własny, który po szkoleniu razem z wartością dofinansowania wypłacany jest bezpośrednio firmie szkoleniowej przeprowadzającej usługę.
Ile?
Kwoty, które można uzyskać różnią się w zależności od operatora, zróżnicowany jest także poziom dofinansowania usług względem ich wartości, waha się on od 50 do 85%. Najczęściej operator wyznacza limit dofinansowania na 1 uczestnika projektu oraz na podmiot wnioskujący. Kwestie finansowe szczegółowo opisane są w regulaminach poszczególnych operatorów. Mogę zapewnić, że gra jest warta świeczki – oprócz dofinansowań z KFS, BUR jest bardzo wydajnym i efektywnym źródłem usług dofinansowanych w Polsce.
Źródła informacji:
Strona BUR https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Regulamin BUR https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/component/site/site/serwis-informacyjny-bur/#regulamin
Poradnik „BUR po ludzku” https://followus.pl/sklep/bur-po-ludzku-zachodniopomorskie/
Autorka: Marta Janik z followus.pl sp. z o.o., tel. 696 398 986, m.janik@followus.pl
Specjalizacja: ekspert ds. Bazy Usług Rozwojowych, jakość usług szkoleniowych i doradczych, obsługa klienta, opracowywanie i wdrażanie narzędzi wspomagających efektywność.
Z branżą szkoleniową związana od 2008 roku. Kompleksowo zarządza projektami szkoleniowymi
i doradczymi z zakresu rozwoju organizacji, zajmuje się także wdrożeniami i onboardingiem pracowników w firmach szkoleniowo-doradczych. Opracowuje narzędzia służące do rozwoju wiedzy
w organizacji i utrzymywania wysokiej jakości informacji. Od lutego 2022 r. jest członkinią Grupy Tematycznej ds. Bazy Usług Rozwojowych w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych (PIFS), w tym od lutego 2023 do kwietnia 2024 była Przewodniczącą Prezydium tej grupy. Od czerwca 2023 jest Wiceprzewodniczącą Rady PIFS. Certyfikowany audytor wewnętrzny IRCA systemów zarządzania jakością wg ISO 9001:2015. Współautorka branżowego standardu jakości usług szkoleniowych
i doradczych SUS 3.0.